Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Okolí > Turistika v okolí

Turistika v okolí


Bašnice

Místo
Podzvičinsko

Bašnice, obec dříve nazývana Bašněves je písemně doložena roku 1318, kdy je zmiňován vladyka Petr z Bašněvsi. Ve vsi stávala tvrz, kdo a kdy ji vystavěl známo není, zmínka o ní je až z roku 1499. Dnes v obci najdeme pomník obětem 1. sv. války a v křižovatce cest Boží muka z roku 1767 postavená nákladem Tobiáše Jaroše.

Více

Lužany u Jičína

Místo
Podzvičinsko

Lužany patří k nejstarším obcím nejen na Jičínsku, ale i v Čechách, zmínka pochází již z r. 1052. Ve 14. století se píše o Lužanech jako o veliké vesnici. Jméno vzniklo zřejmě tím, že obec je postavena v mělkém údolí, kde se nacházely četné louže (Loužany - Lužany). Obec patřívala ke Strahovskému klášteru, později byly Lužany rozděleny mezi několik držitelů. Na počátku 14. století připadlo panství Kumburské královské komoře, roku 1316 je král Jan Lucemburský prodal, poté panství...

Více

Gothard - Žižkův pomník

Místo
Podzvičinsko

Pomník Jana Žižky je postaven přibližně v místech dávného Hradiště. Byl postaven z podnětu Sokola v r. 1873 k výročí 450 let od vítězné bitvy nad Čeňkem z Vartenberka. Autorem návrhu sochy byl hořický sochař Pavel Jiříček, který se společně s bratrem Josefem podílel i na zhotovení sochy. Sochu bratři Jiříčkovi ztvárnili v podobě muže hrdě vzpřímeného s páskou pouze přes jedno oko a s palcátem v rukou, v době bitvy byl však Jan Žižka slepý.

Více

Vrbice - zvonička se sochou Panny Marie

Místo
Český ráj

Socha Panny Marie se zvoničkou jsou přirozenou dominantou obce Vrbice, najdeme je při silnici cca uprostřed vsi. Socha byla zřízena nákladem obce Vrbické roku 1874 a obnovena v roce 1899. Poslední obnova sochy byla provedena v roce 2008.

Více

Gothard - portál nového hřbitova

Místo
Podzvičinsko

Portál byl postaven v letech 1893-1907 v novorenezančním stylu dle návrhu profesorů Bohuslava Moravce a Antonína Cechnera, s návrhem na jeho výstavbu však přišel ředitel sochařsko-kamenické školy Vilém Dokoupil. Sochařskou výzdobu navrhli pánové Mořic Černil (postava Anděla, Kruhové výplně a církevní emblémy) a Quido Kocián (secesní plastika Smrt a Vzkříšení na stranách portálu). Záměrem školy tehdy bylo zaměstnat oba studijní obory, jak sochařský tak i kamenický. Stavba portálu trvala téměř...

Více

Pyrám - kamenný rozcestník u Vojic

Místo
Podzvičinsko

Pyrám - starý kamenný rozcestník najdeme u křižovatky cest ve směrech Hradec Králové - Jičín a Sobčice - Vojice. Rok stavby rozcestníku je neznámý a směrové nápisy jsou bohužel již nečitelné, (dle slovníku cizích slov stával Pyrám na rozcestích některých císařských silnic).

Více

Soběraz

Místo
Český ráj

Soběraz - obec severně od Jičína, připomíná se r. 1362. Uprostřed obce stojí barokní Kaple sv. Petra a Pavla z r. 1717. Dochována lidová architektura - roubené chalupy. Příspěvek bude ještě doplněn...

Více

Konecchlumí - tvrz

Místo
Podzvičinsko

Konecchlumskou tvrz, resp. její pozůstaky najdeme cca 200 metrů od křižovatky se státní silnicí ve směru Hradec Králové - Jičín. Tvrz byla založena zřejmě kolem roku 1400, byla opevněná vodním příkopem, který napájel potok Bukovka. V 18. století byla tvrz přestavěné na sýpku, dodnes jsou patrné fragmenty dvou středověkých omítek. Jihozápadní přístavek obsahuje hrotitý okosený portál. Do roku 1910 byl na střeše původní středověký krov, dnešní střecha má jiný tvar a je nižší.

Více

Hořický hřbet

Místo
Podzvičinsko
Typ

Hořický hřbet je poslední izolovaná elevace Podkrkonoší směrem k Polabí. Hřbet je zalesněný, 26 km dlouhý a je tvořen pískovci. Údolí říček Javorky a Bystřice hřbet dělí na tři části: Mlázovický, Hořický a Vřešťovský chlum. Nejvyšším místem je Maxinec (450) v západním Mlázovickém chlumu. Z Konecchlumí do Hořic vede hřbetem červená turistická značka, z Hořic do Velkého Vřešťova značka žlutá.

Více

Kozojedy - dřevěný kostel sv. Václava

Místo
Český ráj

Kozojedy. První zmínka o dřevěném kostelu v Kozojedech pochází z roku 1368. Nynější stavba kostela je dokladována v roce 1689, postaven byl z dubových trhanic, což jsou prkna o síle 20-25cm, šířce cca 50 a délce do 10 metrů. Současná podoba kostela je z roku 1803, kdy byl omítnut. Kostelní loď má tvar obdélníku, je uzavřená trojbokým presbytářem a na opačné straně kostelní lodi je trojramenný kůr (kruchta). Hlavní oltář a Kazatelna jsou z roku 1722, postranní oltáře jsou starší, - z roku 1718. I...

Více