Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Okolí > Turistika v okolí

Turistika v okolí


Gothard - pomník obětem prusko-rakouské války

Místo
Podzvičinsko

Pomník nad hromadným hrobem 1100 pruských a rakouských vojáků, kteří padli 3. července 1866 v bitvě u nedalekého Chlumu a Sadové najdeme v jihovýchodním koutě starého hřbitova v blízkosti kostela. Autorem pomníku, který má tvar pseudogotickjého jehlance, je hořický sochař Josef Jiříček.

Více

Lukavec u Hořic

Místo
Podzvičinsko

Lukavec u Hořic - obec na severním úpatí Hořického chlumu historicky doložená r. 1440. V místě hospodářského dvora kdysi stávala tvrz, která bývala sídlem Lukaveckých z Lukavce. Roku 1628 se vlastníkem obce stal Albrecht z Valdštejna, kdy donutil předešlé majitele k prodeji. Dnes v obci najdeme dochovanou lidovou architekturu - roubené chalupy, pomník ukřižování z r. 1843 a pomník obětem 1. sv. války z r. 1922. Obcí prochází cyklotrasa KČT č. 4135.

Více

Lomnicko

Místo
Krkonoše

Místo odkud lze vyrazit je město Lomnice nad Popelkou. Nejstarší zmínku najdeme v Dalimilově kronice z roku 1232. Město nabízí mnoho kulturního a sportovního vyžití. Nejvyšším vrcholem Lomnicka je hora Tábor (678 m.n.m.) s Tichánkovou rozhlednou. Na hoře stála už v roce 1888 dřevěná rozhledna, ta byla nahrazena v roce 1911 zděnou rozhlednou. 35 metrů vysokou, ochoz je ve výšce 29 metrů a na rozhlednu vede 145 schodů. Rozhledna je pojmenována po učiteli Josefu Tichánkovi. Pojmenování Tábor vzniklo podle...

Více

Valdice - kartuziánský klášter (Kartouzy)

Místo
Český ráj

Valdice - obec severně od Jičína „proslavená" věznicí. Barokní kartuziánský klášter byl založen Albrechtem z Valdštejna dne 10. 8. 1627, kdy byl založen jako klášter sv. Brůny. Stavba kláštera byla dokončena v r. 1632. V témže roce byl položen základní kámen ke stavbě chrámu, ten byl dostavěn v r. 1668. V červnu 1636 byly do kláštera přivezeny a v kryptě uloženy ostatky Albrechta z Valdštejna, roku 1782 však byly ostatky vyzvednuty a převezeny do Mnichova Hradiště. Kartuziáni obývali klášter do...

Více

Valdice - sv. Jan Nepomucký

Místo
Český ráj

Barokní plastiku sv. Jana Nepomuckého, která pochází ze sochařské dílny pražského sochaře J. Bendila nalezneme uprostřed obce na vyvýšeném místě proti obecnímu úřadu. Plastika, která je vyhlášena kulturní památkou, byla zhotovena v r. 1696, v letech 1988 - 1992 byla restaurována. Kolem místa prochází červená turistická zn. a nedaleko je vedena značka modrá.

Více

Český ráj - Kost

Místo
Český ráj

Hrad Kost ležící v Českém ráji nedaleko Sobotky, asi 15km od Jičína.Hrad je ze 14stol., dnes v majetku rodu Kinských. Má jednu krásnou zvláštnost -z jednoho určitého místa můžete spatřit všechny 4 rohy této hradní věže. Při příjezdu po silnici ho však nespatříte, tak dobře je skryt,a proto byl také poměrně nedobytný.Prohlídka je celkem dlouhá, je rozdělena na 3 okruhy, můžete si vybrat od dubna do října je k dispozici.

Více

Podhorní Újezd - Vojice

Místo
Český ráj

Podhorní Újezd-Vojice - spojené vesnice poblíž Jičína s mnoha historickými zajímavostmi http://www.podchlumi.cz/podhorniujezd_vojice/

Více

Kovač - kaplička Panny Marie

Místo
Podzvičinsko

Kapličku najdeme při polní cestě od křížku směrem do KONECCHLUMí. Postavena byla v roce 1730 nákladem rolníka a bývalého rychtáře Jana Jůzy z Kovače čp. 4. Dnes je bohužel kaplička v neutěšeném stavu. Sice se nejedná o klasický turistický cíl, ale její nepřístupnost a jisté tajemno a záhadno je přitahující...

Více

Choteč - kostel sv. Mikuláše

Místo
Podzvičinsko

Choteč, obec východně od Jičína a 6 km západně od Lázní Bělohrad. První písemná zmínka o obci je datována přibližně rokem 1356, tehdy jako Chotecz. Nejvýznamnější památkou v obci je Kostel sv. Mikuláše připomínaný roku 1357. Naproti kostelu se nachází novorenesanční objekt bývalé fary v jejíž jádru se nachází pozůstatky bývalé tvrze, kterou dal v roce 1562 postavit Mikuláš Kule z Chotče. V obci je také zachováno několik roubených domů.

Více

Svatojanský Újezd - kostel svatého Jana Křtitele

Místo
Podzvičinsko

Svatojanský Újezd - obec cca 3 km západně od Lázní Bělohrad. První písemná zmínka o obci je datována rokem 1352 ve spojitosti s vysvěcením kostela sv. Jana Křtitele, tehdy ještě dřevěného. Současný Kostel sv. Jana Křtitele stojí na místě svého předchůdce, postaven byl v roce 1887 v novogotickém stylu, zdivo je z opracovaných pískovcových kvádrů. Obcí prochází červená turistická značka ve směru Stav U kostelíčka - Lázně Bělohrad, cesta K. J. Erbena.

Více