Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Okolí > Turistika v okolí

Turistika v okolí


Železniční most - Bernartice

Místo
Krkonoše

Železniční viadukt na trati č. 043 z Trutnova do Královce, postavený v letech 1866-68. Klene se přes údolí říčky Ličné ve výšce 30 metrů. Pod ocelovým železničním mostem z plnostěnných nosníků vede další most, který je kamenný s plochými, segmentovými oblouky. Ten má ale pouze opěrný význam.

Více

Budova renesanční radnice

Místo
Krkonoše

Budova renesanční radnice v Hostinném se nachází na západní straně náměstí. Byla postavena na původních základech dvou gotických domů. Roku 1525 byla k radniční budově přistavěna renesanční radniční věž, která je v základu čtyřboká a v patře osmiboká. V průčelí budovy stojí pod baldachýnovými stříškami dvě obří mužské postavy, které znázorňují válečníky v římské zbroji. K sochám obrů se váže stará pověst. Obři, z nichž jeden je pekařem a druhý řezníkem, za dávných časů...

Více

Malá Úpa

Místo
Krkonoše

10 pohádkových zastavení je rozmístěno na malebná místa v Malé Úpě. Každé zastavení se skládá z panelu s Pohádkou od slavné spisovatelky paní Marie Kubátové, přeloženou do angličtinyj,němčiny a polštiny, a z herního prvku pro malé turisty. Pohádky jsou převzaty z knihy Pohádky z Krkonoš. Na jednotlivých zastaveních jsou zároveň umístěny reliéfové prvky, děti je mohou překreslit do brožurek, zakoupených za malý poplatek v infocetru. Po zakreslení všech 10 ornamentů, tudíž po zdolání celé...

Více

Hoffmannovy boudy

Místo
Krkonoše

Na rozcestí najdeme Restauraci s pensionem, přes léto se u něj pase koza. Je zde rozcestník běžeckých i pěších tras a cyklotras.

Více

Modré kameny

Místo
Krkonoše
Typ

Sklaní útvar z kvarcitu, což je původně sediment mořského dna. Během několika milionů let byly horniny zvrásněny do dnešní podoby. K Modrým kamenům se nejlépe dostanete z Janských Lázní po modré a následně po žluté TZ.

Více

Sloup Nejsvětější Trojice

Místo
Krkonoše

Jedenáctimetrový barokní Sloup Nejsvětější Trojice na Krakonošově náměstí je součástí sousoší s osmi postavami světců, umístěnými stupňovitě ve dvou okruzích čtvercového podstavce. Sloup nese český, německý a latinský nápis, podle kterého jej nechal postavit trutnovský občan Jan Jiří Najdík.

Více

Městské hradby

Místo
Krkonoše

Výstavbě Kamenných hradeb ze 14. století předcházelo dřevohlinité provizorium. Hradby stavěné z lomového kamene místního původu (červený pískovec) byly v průběhu staletí renovovány a ničeny válečnými či požárovými pohromami. Definitivně ztratily svůj význam na začátku 19. století a od té doby postupně mizely jako stavební materiál, především po požáru roku 1861. Fragmentárně se zachovaly dodnes, jako samostatně stojící podél ulice Na Vrchu či nad ulicí Vodní, nebo jako součást zadních...

Více

Muzeum Podkrkonoší

Místo
Krkonoše

Klasicistní čtyřkřídlá budova Muzea Podkrkonoší v Trutnově vznikla roku 1853 jako školní budova. Muzeum Podkrkonoší v Trutnově bylo založeno v roce 1890 tehdejším starostou dr. Josefem Flöglem se začleněním pod německou správu. Začínalo se velmi skromně. V počátečních letech existence muzea dosahoval počet evidovaných předmětů jen několik desítek. Teprve polovina 20. let 20. století přinesla určitý zlom a sbírka se začala utěšeně rozrůstat. Po mnohých stěhovacích peripetiích získalo muzeum...

Více

Důl Bílého Labe

Místo
Krkonoše
Typ

Důl Bílého Labe - divoké horské údolí ledovcového původu. Délka údolí je 6,5 km a je ohraničeno Bílou loukou a rozcestím U Dívčí lávky. Údolím prochází modrá turistická značka ve směru Špindlerův Mlýn - Luční bouda. Cykloturisté mohou využit asfaltovou cestu, která vede od rozcestí U Dívčí lávky k boudě U Bílého Labe.

Více

Památník obětem hor.

Místo
Krkonoše

Památník obětem hor. Bývalá kaplička v Lučním sedle mezi Luční a Studniční horou, na cestě z Výrovky k Luční boudě je upravena jako Památník. Tabulky se jmény a daty na stěnách. Výhledy. Značka červená 0406.

Více