První historická zpráva o vsi Libřice je datována rokem 1356 ve spojitosti s kostelem do něhož měl docházet k bohoslužbám plebán z Černilova. Současný kostel sv. Michalea byl původně vystavěn k…
Dochovaná část veselské tvrze pochází z r. 1586, jedná se o Kamennou reliéfní desku s erbem Jana Bořka Dohalského a Barbory ze Solopysk s delfíny po stranách. Deska pochází z doby renesanční…
Soubor pomníku najdeme u silnice ve směru na Máslojedy. Nejvyšším pomníkem je pískovcová pyramida - pomník rakouského 6. pěšího pluku hraběte Coroniniho. Po stranách jsou dvě typové pískovcové…
Mezi Čistěvsí a lesem Svíb najdeme pomník pruského 2. magdeburského pěšího pluku č. 27. Pomník je věnován plukem památce 11 důstojníků, 10 poddůstojníků a 94 vojínů pluku, kteří v bitvě 3.7.1866…
Pomník najdeme nad břehem u silnice z Čitěvsi do Máslojed. Pomník je zdobený vojenskými odznaky a nese nápis "Soudruhům v hrdinném boji dne 3.7.1866 padlým věnuje důstojnický sbor c.k. pluku č. 61"
Socha sv. Jana Nepomuckého, která je umístěna na vysokém sloupu byla vytvořena pravděpodobně některým z žáků Matyáše Bernarda Brauna. Dle farní kroniky dílo pochází z roku 1729. U sloupu se necházely…
Barokní sousoší archanděla Rafaela, anděla Strážce s malým Tobiáškem, pochází z první poloviny 18. století, z období, kdy v Sobčicích působili valdičtí kurtiziáni. Trojboký podstavevec je zdoben…
U východního vstupu do lesa najdeme dva monumentální pískovcové obelisky. Levý pomník je věnován na paměť padlých rakouského 11. praporu polních myslivců. Postaven byl v r. 1891. Pomník na pravé…
V místech, kde je dnes pole byl v době bitvy v r. 1866 borový les. Dnes tu najdeme pomníky pruského 1. magdeburského pěšího pluku č. 26 a rakouského pěšího pluku č. 47. a 20. praporu polních myslivců…
Polní myslivec - jeden z nejnámějších pomníků bojiště je věnován památce padlých rakouského 8. praporu polních myslivců, který náležel do svazku IV. armádního sboru k brigádě plukovníka Poeckha.…